بیوگرافی نجوی کرمنجوی کرم یکی از مشهورترین زنان عرب بشمار می آید. او در 26 فوریه سال 1966 میلادی در شهر زحلة واقع در کشور لبنان متولد شد. نجوی کوچکترین عضو خانواده اش میباشد. او سه برادر بنامهای طوني، جان و نقولا و یک خواهر بنام سلوی دارد.


نجوی درسش را در زحلة به پایان رساند و توانست دیپلم فلسفه بگیرد. سپس بمدت دو سال مشغول تدریس شد و به نوعی به کار معلمی پرداخت.

استعداد موسیقی از همان دوران جوانی در او آشکار بود و او همیشه در جشن هایی که در مدرسه اش برگزار میشد بهمراه دوستانش بخواندن سرود و ترانه می پرداخت. پدر نجوی در ابتدا به علاقه او به حرفه موسیقی و اینکه این کار را بعنوان شغل و حرفه برای خود برگزیند مخالف بود.


در سال 1985 نجوی در یکی از برنامه های مشهور تلویزیونی بنام "لیالی لبنان" که از استعدادهای جوان موسیقی پشتیبانی میکرد، ثبت نام کرده و در آن شرکت کرد. او موفق شد در این برنامه مدال طلا را از آن خود کند. در نتیجه کسب این افتخار، نجوی توانست نظر پدرش را در مورد حرفه موسیقی اش کاملا تغییر دهد. بعد از "لیالی لبنان"، نجوی در کنسرت های زیادی شرکت کرد و آهنگ های ملی و سنتی لبنان را خواند. سپس در "بنیاد موزیک عربی" ثبت نام کرد و چهار سال در آنجا ماند تا مهارت های خود را در خوانندگی افزایش دهد.


اولین آهنگ رسمی او "Ala Zahleh" بود. سپس یک آهنگ دو صدایی با "اصالی" و یکی هم با "الفرسان" خواند و بعد از آن اولین آلبوم خود را در سال 1989 با نام "یا حبایب" منتشر کرد. سه سال بعد در سال 1992 آلبوم دوم خود را بنام "شمس الغنیة" ارایه و منتشر کرد که در لبنان با استقبال خوبی مواجه شد و پس از این آلبوم بود که نام نجوی کرم با شمس الغنیة (خورشید آوازها) پیوند خورد.


بعد از آلبوم "شمس الغنیة" آلبوم های نجوی پی در پی منتشر شدند. نجوی کرم دیگر محدود به لبنان نبود و آلبوم های وی در دیگر کشورهای عرب زبان نیز به خوبی بفروش میرسید. او تاکنون بیش از 15 آلبوم ارایه کرده و تعدادی آهنگ نیز به صورت دو صدایی منتشر کرده که از معروفترین آنها آهنگ "وکبرنا" با همصدایی "وادی الصافی" خواننده لبنانی میباشد.


کلیپ سه بعدی تولید شده از ترانه "ما فی النوم" نجوی در سال 2011 که در آلبومی به همین نام قرار داشت و با همکاری شرکت "SONY" ساخته و ارایه شد، اولین کلیپ سه بعدی تاریخ موسیقی عرب بود.


نجوی کرم در فستیوال های زیادی در سراسر جهان از جمله آمریکا، اروپا و استرالیا شرکت کرده است. کنسرت او در "جشنواره جرش" در اردن که در سال 1996 برگزار شد بسیار دیدنی بود و از برنامه های به یادماندنی و تاریخی این جشنواره به شمار میرود. از دیگر معروفترین کنسرت های نجوی میتوان به کنسرت های بسیار بزرگ او در سال های 1997، 2000، 2008 و 2012 در "جشنواره قرطاج" که در کشور تونس برگزار میشود اشاره کرد. او همچنین در فستیوال های بزرگ دیگری در کشورهای عربی از جمله لبنان، لیبی، مصر، امارات، کویت، قطر و سوریه شرکت کرده و موفق هم بوده است.


موافقت وی برای حضور در برنامه هایی همچون Star Academy و Arab's Got Talent و همچنین انجام تبلیغات برای "لوریال" پاریس و حضورش در 65th جشنواره فیلم کن سال 2012، باعث شهرت و محبوبیت بیشتر او در نزد علاقمندان و هوادارانش شد.

بر خلاف سایر خوانندگان مشهور عرب که برای جلب طرفداران بیشتر ترانه های خود را به لهجه های مختلف عربی میخوانند، نجوی کرم تنها خواننده مشهوری است که تاکنون به هیچ لهجه ای بغیر از لبنانی آواز نخوانده است و از اینرو او را بعنوان "خواننده ملی لبنان" می شناسند. گفته میشود که او به رقص اصیل لبنانی یعنی "عالدبکه" هم علاقه زیادی دارد.


بجز لقب ماندگار و جاویدان "شمس الغنیة"، طرفداران نجوی به او لقب "ملکه" را نیز داده اند.