بسم الله الرحمن الرحیم
معرفی اسلحه m4 و m16معرفی اسلحه m4 و m16معرفی اسلحه m4 و m16
معرفی اسلحه m4 و m16 This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 752x275px.
معرفی اسلحه m4 و m16
معرفی اسلحه تهاجمی M16 :تفنگ های تهاجمی ( Assault gun ) مهمترین سلاح یک سرباز در میدان نبرد است . این تفنگ ها معمولاً کالیبرهای ۶۲ / ۷ یا ۵۶ / ۵ میلی متر را شلیک می نمایند و برای هدف قرار دادن اهداف در مسافت حدود m 600 قابلیت اطمینان ، تعمیر و نگهداری آسان ، وزن کم و جابجایی راحت ، سادگی در کاربرد و … از ویژگی های مهم و حیاتی یک تفنگ تهاجمی است .
برای مثال تفنگ G3 ( ژ-س ) یکی بدترین تفنگ های تهاجمی است وزن زیاد ، گیرکردن مکرر تیر در لوله ، تکان ( لگد ) شدید هنگام شلیک و … از اشکالات مهم این سلاح است . شاید مهمترین نکته ای که سبب معروف شدن این سلاح است اثر وحشتناک گلوله ی آن بر روی فرد است که به علت شکل خاص پروفیل نرمی است و سبب ایجاد جراحت های مرگباری می گردد .
بگذریم در این مقاله سعی داریم دوستان را با اسلحه ی تهاجمی سربازان آمریکایی یعنی خانواده ی M16 آشنا کنیم . در سال ۱۹۴۸ یعنی پس از جنگ جهانی دوم بخش تحقیقات ارتش ایالات متحده نیاز خود را به یک سلاح تهاجمی جدید برای سربازان پیاده اعلام نمود .
کار طراحی به بخش آرمالیت از شرکت هواپیما سازی فرچایلد واگذار شد . سلاح جدید باید دارای کالیبر ۵۶ / ۵ می بود و توانایی نفوذ به کلاه آهنی استاندارد از فاصله ی ۵۰۰ متری را می داشت .
سلاح جدید توسط سر طراح کمپانی ( یوجین استونی ) و بر پایه ی سلاح قبلی او یعنی AR – ۱۰ طراحی گردید . نمونه های اولیه در سال ۱۹۶۸ ساخته شد که نتایج جالبی در بر نداشت . سلاح جدید AR – ۱۵ نام گرفت و بعدها نام معروف M 16 بر آن گذاشته شد .
در سال ۱۹۵۹ امتیاز تولید سلاح به کمپانی کلت واگذار گردید . انواع اولیه M16 مشکلات زیادی داشتند . طی سال های ۶۵ تا ۶۷ در خلال جنگ ویتنام ، عملکرد ضعیف سلاح در آب و هوای به شدت مرطوب آن کشور و ایراداتی مانند گیر کردن تیر و از کار افتادن سبب وارد آمدن تلفات سنگینی به نیروهای ایالات متحده گردید . طرف مقابل نیروهای آمریکایی یعنی ویتنامی ها ، از سلاح منحصر به فرد AK – ۴۷ ( کلاشینکف ) بهره می جست .
پس از جنگ ویتنامی اصلاحات متعددی بر روی سلاح انجام گرفت و این سلاح به یکی از بهترین سلاح های جهان بدل گشت .
گونه های مختلفی از سلاح M 16 ساخته شده که آخرین مدل بهسازی شده در سال ۱۹۹۴ معرفی گردید . ( M 16 A4 ) بدنه ی سلاح از آلومینیوم ریخته گی است و گلنگدن از نوع چرخشی می باشد . وزن سلاح ۴ / ۳ کیلوگرم و یک ریل در زیر لوله امکان نصب نارنجک انداز M253 بر روی سلاح را می دهد . دوربین های مختلفی برای سلاح طراحی و عرضه گردیده .
وله دارای ۶ خان راستگرد می باشد و اسلحه به طریق فشار گاز باروت مستقیم مسلح می شود .سرعت نواخت تیر بین ۷۰۰ تا ۹۵۰ تیر در دقیقه است و سرعت خروجی گلوله از لوله ۹۵۰ متر بر ثانیه می باشد .
گونه ی کوچکتری از سلاح با نام M4 A1 نیز عرضه گردیده که در کلاس کاربین است ( تفنگ های بین تفنگ تهاجمی و مسلسل های کوچک ) M4 دارای قنداق تلسکوپی است و طول لوله آن کوتاه تر شده . بنابراین برای مأموریت های درون شهری و ضد ترور مناسب می باشد .
بسیاری از نیروهای نظامی و انتظامی از M 16 استفاده می نمایند و بسیاری از کشورها نیز سلاح را تحت لیسانس تولید می کنند . حزب ا… لبنان نیز از این سلاح به طور گسترده بهره می برد .
ویژگی های M4 :نام اسلحه : ام ۴ ( M4 )
نوع اسلحه : اسلحه اسالت ( جنگی ) نوع کاربین ( carbine ) ( AR : Assault Rifle ) ( اسلحه کاربین اسلحه ای است که نسبت به اسلحه استاندارد لوله و قنداق کوتاهتری داشته باشد که منجر به کوتاه شدن طول کلی اسلحه و کم شدن وزن آن می شود . اسلحه ام ۴ نوع کاربین اسلحه ام ۱۶ آ ۲ است که تا ۸۰% طول آن کاهش پیدا کرده است . این نوع اسلحه برای خدمه وسائل نقلیه و پرسنل ستاد و جنگ شهری مناسب تر است )
کشور سازنده : آمریکاکالیبر : ۴۵ * ۵٫۵۶ میلیمتر ناتوحالات شلیک : ۱- تک تیر ، ۲- سه تیر (three-round burst ) ( در این حالت با هر بار فشار دادن ماشه سه تیر شلیک می شود . از مزیتهای آن در نشانه گیری است که با یک بار نشانه گیری دقیق ، می توان سه تیر به سمت دشمن شلیک کرد ) ، ۳- رگبار ( حالت رگبار در مدل ام۴آ۱ وجود دارد که در این مدل حالت سه تیر وجود ندارد )طول اسلحه : ۸۵۰٫۹ میلیمتر ( ۳۳٫۵ اینچ )طول لوله : ۳۶۸٫۳ میلیمتر ( ۱۴٫۵ اینچ ) ( لوله این اسلحه در نوع ام۴آ۱ سنگین تر بوده و دارای مقاومت بیشتری نسبت به گرما در آتش مداوم در حالت رگبار است )وزن اسلحه بدون خشاب : ۲٫۹۴ کیلوگرم ( ۶٫۵ پوند )وزن اسلحه با خشاب : ۳٫۴ کیلوگرم ( ۷٫۵ پوند )برد مؤثر : ۳۶۰ متربرد نهایی : ۳۶۰۰ مترمیزان آتش : ۷۰۰ الی ۹۵۰ تیر در دقیقهسرعت گلوله در سرلوله ( سرعت اولیه گلوله ) : ۹۵۰ متر بر ثانیه ( ۲۹۷۰ فوت بر ثانیه )خشاب : ۳۰ تاییموضوعات مشابه: